The Grammy Awards

Grammy Award, je ocenenie udeľované organizáciou National Academy of Recording Arts and Sciences v USA, ktorým sa oceňujú významné hudobné počiny v hudobnom priemysle

Grammy

Grammy Award (pôvodne nazývaná ako Gramophone Award) (Slovensky: Cena Grammy), je ocenenie udeľované organizáciou National Academy of Recording Arts and Sciences (NARAS) v USA, ktorým sa oceňujú významné hudobné počiny v hudobnom priemysle. Každoročný uvádzací ceremoniál obsahuje výkony prominentných hudobných interpretov a niekoľko zaujímavejších cien je prezentovaných v televízii. Cena Grammy Award je hudobným ekvivalentom televíznej ceny Emmy Award, divadelnej ceny Tony Award a filmovej ceny Academy Award (Oscar).
 
Prvé udeľovanie cien Grammy sa konalo dňa 4. mája 1959 a bolo zorganizované na počesť úspechov hudobných umelcov za rok 1958. 53. ročník udeľovania cien Grammy sa konal dňa 10. februára 2013 v Staples Center v Los Angeles.

Kategórie
Medzi hlavné kategórie patria tieto štyri a niesú vyhradené žánrom.
 
Album of the Year - touto cenou sú oceňovaní interpreti a produkčný tím celého hudobného albumu.
Record of the Year - touto cenou sú oceňovaní interpreti a produkčný tím samotnej skladby.
Song of the Year - touto cenou sú oceňovaní textári/skladatelia samotnej skladby.
Best New Artist - touto cenou sú oceňovaní nádejní prelomoví interpreti.

Vedúci víťazi
S 31 cenami Grammy na konte, je Sir Georg Solti interpretom s najväčším počtom cien Grammy. Medzi ženskými víťazkami je s 27 cenami Grammy na čele Alison Krauss. Írska skupina U2 je s 22 cenami Grammy držiteľom rekordu v počte cien Grammy medzi hudobnými skupinami.

fotogaléria:


zoznam držiteľov:

doplňte alebo opravte informácie

Pre nahlásenie doplňujúcich alebo opravných informácií musíte byť zaregistrovaným používatelom.

Ak ste zaregistrovaný používateľ, prosím prihláste sa.

filter

inzercia