Slnko v sieti

  Národné filmové ceny Slnko v sieti sú určené na ocenenie najkvalitnejších filmov a tvorivých výkonov slovenskej kinematografie.

Slnko v sieti

Národné filmové ceny Slnko v sieti sú určené na ocenenie najkvalitnejších filmov a tvorivých výkonov slovenskej kinematografie. Predstavujú slovenskú obdobu národných filmových cien akými sú vo Francúzsku Cézar, v Taliansku David, v Českej republike Český lev či v Spojených štátoch amerických Oscar. Organizátorom a garantom cien je Slovenská filmová a televízna akadémia, verejnoprospešná záujmová organizácia, ktorá združuje významné osobnosti slovenskej audiovizuálnej kultúry. Názov národnej filmovej ceny odkazuje na prelomový film československej kinematografie šesťdesiatych rokov a jedno z najvýznamnejších slovenských filmových diel vôbec, film režiséra Štefana Uhra Slnko v sieti. V druhom pláne je s týmto slovným spojením asociovaná schopnosť moderného pohľadu na tradičné hodnoty, istá neuchopiteľnosť vecí a vzťahov, krátkosť okamihu, ktorý sa zhmotňuje v záblesku svetla a dodáva veciam iný odtieň a význam. Schopnosť filmu „zachytiť nezachytiteľné“. Autorom návrhu ceny Slnko v sieti je Mgr. art. Oliver Leššo.
 
Národná filmová cena „Slnko v sieti“ sa realizuje ako bienále. Hlavným dôvodom dvojročného cyklu je nižší počet realizovaných filmových diel za jeden kalendárny rok a snaha udržať kritériá ceny tak, aby reprezentovala skutočnú kvalitu.
 
História Národnej filmovej ceny Slnko v sieti sa začala v roku 2004 udelením historicky prvej ceny za celoživotný prínos slovenskej kinemaotografii režisérovi Jurajovi Herzovi. Prvé slávnostného udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti,sa uskutočnilo 8. decembra 2006 a Slovenská filmová a televízna akadémia nimi ocenila filmovú tvorbu z obdobia rokov 2004 – 2005.

fotogaléria:


zoznam držiteľov:

doplňte alebo opravte informácie

Pre nahlásenie doplňujúcich alebo opravných informácií musíte byť zaregistrovaným používatelom.

Ak ste zaregistrovaný používateľ, prosím prihláste sa.

filter

inzercia