Divadelné ocenenia sezóny – DOSKY

Divadelné ocenenia sezóny - DOSKY sú každoročnou anketou divadelných kritikov a teoretikov, ktorú vyhlasuje Asociácia súčasného divadla.

DOSKY

 
Divadelné ocenenia sezóny sa udeľujú od roku 1996 počas medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Slávnostný akt odovzdávania ocenení sa koná v spolupráci s a Asociáciou Divadelná Nitra a Divadlom Andreja Bagara v Nitre.
 
DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch:
činoherné, operné, muzikálové, bábkové divadlo, balet a súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v príslušnej divadelnej sezóne, a to v ôsmich kategóriách.
 
 
Respondenti – divadelní kritici, kultúrni publicisti, pracovníci odborných divadelných inštitúcií a pedagógovia a študenti umeleckých vysokých škôl – navrhujú tri výkony v každej kategórii. Pri celkovom súčte bodov udelených kritikmi sa rešpektuje poradie nominovaných výkonov.  Umelecké výkony získali body podľa nasledovného kľúča: tri body za výkony uvedené na prvom mieste, dva body za výkony uvedené na druhom mieste a jeden bod za výkony uvedené na treťom mieste. Tri nominácie i víťaza určí súčet dosiahnutých bodov. Pri zhode bodových ohodnotení u dvoch alebo viacerých výkonov rozhoduje počet najvyšších poradí.
Oficiálne vyhlásenie výsledkov ankety DOSKY sa uskutočňuje v rámci Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.
 
Autormi projektu DOSKY sú divadelná teoretička Silvia Hroncová, divadelná kritička Zuzana Uličianska a René Parák. Cenou je drevená doska zo storočného domu s postriebreným štítkom. Autorom výtvarného návrhu cien je slovenský scénograf Aleš Votava a autorom ich realizácie je akademický architekt Tomáš Lupták

Kategórie
Divadelné ocenenia sezóny sa udeľujú v ôsmich kategóriách. V roku 2003 sa Cena za najlepšiu scénografiu rozdelila na dve osobytné ceny - za scénogragiu a kostýmy.
 
Cena za najlepšiu inscenáciu sezóny
Cena za najlepšiu réžiu sezóny
Cena za najlepší ženský herecký výkon sezóny
Cena za najlepší mužský herecký výkon sezóny
Cena za najlepšiu scénografiu sezóny
Cena za najlepší kostým sezóny
Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny
Objav sezóny

zoznam držiteľov:

doplňte alebo opravte informácie

Pre nahlásenie doplňujúcich alebo opravných informácií musíte byť zaregistrovaným používatelom.

Ak ste zaregistrovaný používateľ, prosím prihláste sa.

filter

inzercia